Biography

Fr Tom Bambrick was born on 12th January 1923.  He was born in Liverpool and in 1928 his family moved to Redbog, Gowran, Co. Kilkenny.  In 1932 his family moved to Bagenalstown, Co. Carlow where he completed his primary education at the De La Salle Brothers in Bagenalstown, then went to St. Joseph’s Academy and having passed the Intermediate Examination went to St. Mary’s College, Dundalk where he passed the School Certificate and University Examination in 1940.

Entered Milltown in September 1940 and was professed in 1942. From here went to Paignton for theological studies in 1943 and was ordained 23rd March, 1947.

Fr. Tom volunteered for the “foreign missions” as it was called then, was accepted and appointed to Fiji.

First appointment was to the Parish of Natovi. After one month was sent to the island of Rotuma to take the place of an old French Marist who needed medical treatment. Remained there for two years and was sent to the Marist Parish of Mount Albert, Auckland, New Zealand as full time curate and to attend Victoria University College in 1950. Graduated B.A., Dip. Ed. in December 1954.

Returned to Fiji in January 1954 and was appointed to St. John’s College, Cawaci until December 1955.

1958 – 1969 Appointed Principal of the new Corpus Christi Teacher Training College.

1970 – 1980 Appointed to Wairiki Parish, Taveuni, and then to Lami, Suva for one year.

1982 – Appointed Administrator of Sacred Heart Cathedral, Suva and also served in the Marriage Tribunal Office.

1986 – Back to Wairiki again until the end of 1987

1988 – Appointed to Marriage Tribunal, Suva as Judicial Vicar until 1994.

Returned to Ireland in March 1994 and was appointed to Chanel College and worked in the Dublin Marriage Tribunal.

1994 September – Appointed to St. Andrew’s Parish, Bagenalstown.